Luke Stergiou / photo editor

Kiana Wright

Opinions Editor

After homework, emails, studying, and part-time jobs on top of that,and many student have a part time job on top of that, going for a quick easy fast food fix in the moment seems like the only way to eat before having to start the next day.

The Odyssey begins their article titled, “Fast Food and College Students” by talking about how broke college students are. It is no surprise that after tens of thousands of dollars in loans, we all are barely getting by. The article then states, “However, somehow no matter how little money we have, we always seem to find a way to skip out on the dining hall and head straight on over to Chick-Fil-A…”

Yes, the closest Chick-Fil-A is in Nashua, New Hampshire, an hour and six minutes away, but that doesn’t stop students from grabbing fast food. Wendys, McDonalds, Dominos, Dunkin Donuts and many more fast food places are less than five minutes down the road from campus.

In general, eating out is expensive, so stay home. Going to Chipotle every once in a while is a great treat— but if you have a treat everyday, it’s not something you look forward to anymore. It’s not a good habit, and your wallet will thank you for saying “Adios” to that costly trend.

Getting into a habit is the hardest part, but eating at home or at your dorm is the way to go—and it’s the most inexpensive way to eat. For example, breakfast—something we might not be able to get up for all the time—is a necessity before classes. In Keene, there are many amazing restaurants that serve the most important meal of the day, but no matter how great these places are, they don’t always add up with the price we have to pay while being in college. Going to one of these places downtown, The Works for instance, buying a bagel, egg, cheese, and avocado (or any extra side) can add up to over eight dollars. Then, if you wanted to throw a smoothie in there, that’s another 5 dollars. Times that by at least five times a week, and that’s over 70 dollars, just for your breakfast—not even taking into account the next two meals and snacks! Reverse that, take the 70 dollars back and run to the local grocery store, lets see what we can make. Avocado, bagels, butter, cheese, eggs and frozen fruit all adds up to less than 30 dollars, and that will last an average person the entire week.

Share and Enjoy !

Shares